Богоявленська церква в Житомирі

Фото Житомира Богоявленської церкви і монастиря, що були побудовані на вулиці Великій Бердичівській, зараз це зліва 33-ї школи.

Дерев’яний храм Богоявленського монастиря (побудований у 1897-му році) без жодного цвяха. Стояв на Великій Бердичівській, з чудовим Монастирським  садом (зрубали в 1960 р.) і річкою Поповкою (русло річечки засипали, а сам потік запустили в труби), збудували житлові будинки, потім у 1970 р. збудували 33- ю школу. Владу почало дратувати сусідство церкви зі школою, тоді її закрили. Почався скандал, віруючі писали скарги до всіх інстанцій. Комуністи нічого кращого не вигадали – взяли і церкву знесли. Церква була зруйнована за одну ніч у серпні 1975-го року за наказом партійних чиновників радянського союзу.

(ще один опис) На місці 33 школи на розі вулиць Великої Бердичівської та Довженка був Богоявленський монастир, Богоявленська церква та дзвіниця. Весною 1897 року на території Монастирського саду з боку Великої Бердичівської вулиці почали зводити дерев’яний храм Богоявленського монастиря. Землю купили за 10 тисяч карбованців. На будівництво церкви та дзвіниці використовували 40 дубових колод та деревину від розбирання старої дерев’яної Троїцької козацької церкви на Замковій горі. Проект склав єпархіальний архітектор Іван Миколайович Афанасьєв (1859 – 1924), підрядні роботи виконав зодчий із Володимирської губернії селянин Басов. У церкві було встановлено високохудожній іконостас. Примітно, що унікальну дерев’яну церкву монастиря було збудовано без жодного цвяха. Поруч із Богоявленською церквою на початку 1970-х років почали будувати 33-ту школу. Між ними спочатку був провулок зі старими будівлями фармацевтичного училища, а коли їх знесли, школа та церква опинилися поряд. Таке сусідство збентежило місцеву владу, і церкву закрили. Віруючі міста обурилися і почали писати листи до всіх інстанцій. Партійні і радянські органи влади не знайшли нічого кращого в такій ситуації як знести церкву і покласти край скандалу, що розростався. Знесли Богоявленську церкву у серпні 1975 року за одну ніч. Фотографії унікальні, оскільки на них зображені не лише церква, а й дивовижна краса дзвіниці та різьблені ворота монастиря.

Нижче відео…

Відео 1950-х років Богоявленської церкви в Житомирі

 

 

 

 

 

 

Поділитися:

Схожі фото (відео) категорії

Коментувати

Написати коментар