Фото житомирської Хрестовоздвиженскої церки 1970-х років. Автор яких Валентин Іванович Негребецький, житомирянин, плівки якого були знайдені Юрієм Кузнецовим на смітнику.
Житомир 70-их — в об’єктиві любителя
Унікальні фото міських пейзажів знайдено… на смітнику
Знахідка, яка випадково трапилася житомирянину Юрію Кузнецову, є справжньою краєзнавчою сенсацією. Але це стало зрозумілим пізніше. А тоді чоловік, гуляючи увечері містом, помітив коробку з фотоплівками, що лежала на купі сміття у контейнері, – Бачу фотоплівки. Стало цікаво що на них зображено? Забрав цю коробку додому і став розбирати, розповів Юрій. Нарахував 19 кольорових фотоплівок. Чимало фотокадрів було зроблено десь на морі. Але на багатьох плівках я впізнав старий Житомир! Разом з плівками у коробці було й посвідчення, вочевидь, воно належало автору фотографій. Посвідчення було видане Валентину Негребецькому, старшому інженеру заводу «Хімволокно». Мабуть, автор фотографій помер, а Його нащадкам ці плівки виявилися непотрібними. Ось така цікава трапилася знахідка.
Через соціальні мережі Юрій Кузнєцов зв’язався з житомирським краєзнавцем любителем Валерієм Скоріковим, розповівши тому про знахідку. И треба ж трапитися такій удачі! Виявилося, що Валерій Павлович у 1970-их роках працював на заводі “Хімволокно” й добре знав по роботі Валентина Негребецького.
«Валентин Іванович працював старшим інженером у відділі головного енергетика, розповів Валерій Скоріков. Я часто перетинався з ним по справах. Він був 1918 року народження, набагато старшим за мене. Пригадую, що його вирізняла чіткість, конкретність та цілеспрямованість у роботі. Жив він на вулиці Московській. На знайдених фотоплівках він є на деяких кадрах, а більшість інших фото – це його зйомки Житомира. Вочевидь, він був фотографом-аматором, полюбляв фотографувати рідне місто».
У Валерія Скорікова є спеціальний сканер для фотоплівок, тож знайдені кінокадри з видами Житомира він відсканував та оцифровав. Відтак вони стали доступними для огляду та вивчення. Загалом на плівках понад 200 фотографій з видами Житомира 1970-их років. Локації (як тепер модно говорити) – найрізноманітніші: тодішні вулиці Леніна, Карла Маркса, Московська, Гідропарк, Старий бульвар та парк Гагаріна, Житній ринок, Замкова гора, площа Перемоги, Богунія, автовокзал….
Примітно, що усі знімки є кольоровими, хоча в ті часи кольорова плівка коштувала недешево, кольорові фото виготовляти було непросто. Але вочевидь, Валентин Негребецький прагнув закарбувати Житомир саме в кольорі, щоб зберегти на пам’ять відтінки та барви вулиць міста. І йому це вдалося. На фотографіях Негребецького постає ошатне, причепурене та чисте місто: з буянням квітів на клумбах, прибраними вулицями, затишними скверами… А ще в кадрах багато житомирян на вулицях: усміхнених, модно і гарно (як на той час) вбраних. Особливо багато людських емоцій закарбувалися у серії фотографій, зроблених у міському Гідропарку під час свята «Проводів зими» (існував такий радянський аналог православного свята Масляниці). На знімках покупці біля столів з різними стравами, розставлених на алеях Гідропарку; жінки-продавщиці, які смажать шашлики; дітлахи у пальтечках ласо дивляться на смаколики; юнаки та дівчата учасники свята… Не менш цікавими є й фотографії, зароблені Валентином Негребецьким неподалік свого будинку на вулиці Московській. Просто на тротуарі встановлено столики з вагами, йде активна торгівля продовольчими товарами. В одній з торгових точок продаються яблука, в іншій – курячі яйця з Польщі. Надзвичайно цікаві моменти житомирського міського побуту, схоплені
об’єктом фотографа-любителя!
Окремі фотографії мають справжню краєзнавчу цінність, бо закарбували цікаві моменти архітектурного становлення Житомира. Приміром, на деяких кадрах видно спорудження нових цехів заводу «Хімволокно». На інших спорудження висотного будинку на площі Леніна, а також транспортування алеєю Старого бульвару літака Ту-104 до місця його встановлення у парку імені Ю. Гагаріна.
Більшість фотографій, зроблених понад 40 років тому Валентином Негребецьким, знайдених Юріем Кузнєцовим та оцифрованих Валерієм Скоріковим, нині виставлено на огляд у групі «Интересный Житомир» в соціальній мережі «Фейсбук». Тож усі охочі, хто цікавиться історією Житомира, можуть роздивитися ці фото, на яких видно місто зразка 1970-их років давно минулої та по-своєму цікавої епохи.
Сергій БОВКУН
Фото Валентина Негребецького