Фото Житомира 1941-го року, зруйнований пам’ятник Й. Джугашвілі (сталіну), який був збудований на Старому бульварі. Сам бульвар тоді мав назву «Проспект сталіна». До речі, бульвар змінював свою назву безліч разів – «Ярославська вулиця», «Бульварна вулиця», «Вулиця третього інтернаціоналу», «Проспект Сталіна», «Вулиця імені п’ятдесятиріччя великої жовтневої соціалістичної революції» і т.д.
Серед подій Другої світової війни дуже часто звертають увагу на культурні та історичні пам’ятки, які постраждали від бойових дій. Один із таких випадків стався у Житомирі в 1941-му році, коли на Старому Бульварі, тоді це був «Проспект сталіна», окупаційною німецькою владою було зруйновано пам’ятник Й. Джугашвілі (сталіну).
Пам’ятник Й. Джугашвілі (сталіну) був побудований у Житомирі як символ тодішньої тоталітарної радянської влади та її кровожерливого лідера. Він слугував нагадуванням про потужність та вплив радянської ідеології не тільки в регіоні, але й по всій країні. Розташування пам’ятника на Старому Бульварі робило його “важливим” для суцільної радянської пропаганди та нагадувало населенню про культ, і що найголовніше – насадженню серед мешканців страху перед “всемогутністю” тодішньої влади.
Але, у 1941-му році під час німецького вторгнення в Україну, коли одну ненависну владу змінила ще одна, більш ненависна, пам’ятник Й. Джугашвілі (сталіну) був зруйнований. Ця подія мала символічне значення для самих німецьких окупантів і відображала масштабність військових дій та їх вплив на життєвий уклад населення. Демонтаж пам’ятника ніяк не став якоюсь вагомою втратою серед подібних насильницьких насаджень радянської культурної спадщини внаслідок війни.
Хоча рештки пам’ятника і не дожили до сьогодення, його історія залишається важливою та трагічною частиною пам’яті про страшне минуле, нагадування про те, що подібного ніколи не можна допускати, вона нагадує нащадкам про те, як війна може вплинути на життя міст і людей, руйнуючи не тільки якісь матеріальні структури, а й сприяє насадженню “культурних” символів тоталітаризму.