Фото Житомира 1925-го року, закладка фундаменту під пам’ятник В.І.Леніну на річницю його смерті, на майдані Соборному ( бувшій площі Рози Люксембург). Ліворуч видно частину каплиці Олександра II, за нею Спасо-Преображенський кафедральний собор, початок вулиці Київської.
У 1925 році, в Житомирі, було здійснено закладку пам’ятника В.І. Леніну на Соборному майдані. Цей пам’ятник став продовження політики загарбання України більшовицьким російським режимом та його символом, начебто “революційних змін”, які відбувалися в Україні того часу.
Закладка пам’ятника Леніну була насильницькою подією для міста, згідно розпорядженнями партійной верхівки срср. Вона відбулася на майдані Собороному, який був центральним місцем Житомира, з памятниками архітектури, місцем зустрічі місцян. Закладка пам’ятника була проведена з великою “урочистістю”, за участю представників місцевої влади та воєнізованих червоноармійських формувань.
Пам’ятник леніну згодом був виконаний у стилі соцреалізму, який був характерним для радянської епохи. Він зображував леніна у статному положенні, з піднятою, направляючою рукою. Пам’ятник був встановлений на високому п’єдесталі, що підкреслювало його важливість та авторитет для комуністичної пропаганди.
Закладка пам’ятника леніну на Соборному майдані була одним з етапів укріплення радянської влади в Україні. Вона символізувала нову, криваву епоху та нові ганебні ідеали, які мали привести до міфічного будівництва комуністичного суспільства.
І лише, з роками, коли погляди суспільства змогли проявити себе і скинути на сміття цю історію комуністичних догм та антилюдських втілень, тоді у в 2014 році пам’ятник Леніну було демонтовано. Це стало результатом політичних змін в країні та зміни у світогляді українського народу.
Закладка пам’ятника леніну на Соборному майдані Житомира у 1925 році, на жаль, є частиною історії міста та України. Вона свідчить про період геноцидних революційних змін та формування комуністами нового суспільства поневолених народів.